Sosyal Medya:

HYDROVAR Microişlemcili Frekans Kontrol Cihazı

Sadece Pompa İçin Tasarlanmış Frekans Kontrol Cihazı

ÖZELLİKLERİ
Montaj ve demontajı son derece kolaydır. Pompa motoru üzerine takılan Hydrovarlar, herhangi bir IEC motoruna direkt yatay veya düşey olarak monte edilir. Retrofit bir cihazdır. Yerleşik pano sistemleri aksine, taşıma – yer değiştirme gerektiğinde, tek yapmanız gereken pompadan sistemi ayırıp götürmektir ki, bu da takribi 10 dakikadır.
Hydrovar motor hızını ister fark basıncına göre, ister sabit basınca göre, ister sabit debiye göre, isterse ısıya göre ayarlar.

Pompa ve motoru, aşırı voltaj, faz koruma, faz sıralama, (elektrik besleme fazları değişmesi durumunda bile motor yönü değişmez) düşük voltaj, aşırı yük, aşırı ısınma, kısa devre ve topraklama hatalarına karşı korumaktadır. Böylece ağır çalışma ve durma sayesinde oluşabilecek su koçu (water hammer) darbeleri de tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Yumuşak kalkış ile motora yol vermektedir. Pompaların sıralı çalışmasını sağlar ve eşit yaşlandırmaya imkân verir.

Hydrovar mikroişlemcili pompa yönetim sistemi ile pompanın emme tarafında su sorunu oluşması halinde, pompayı durdurarak, susuz çalışmaya karşı pompayı korumaktadır. Susuz çalışmayı hem flatörden, hem sensörde hem de akımdan algılar ve pompayı kesinlikle koruma altına alır.

Debi, pompa kapasitesini aşarsa, pompayı durdurarak, aşırı talep sebebiyle, kavitasyon oluşumunu engellemektedir.

Pompa motoru üzerine takılan modellerinde IP 55 koruma sınıfı olduğundan, soğutma sistemi, fan, ızgara vs. yoktur. Böylece panolarda yaşanan, toz, böcek, kemirgen girişleri yaşanmaz, su baskınlarında bile Hydrovar pompa üzerinde olduğundan, neredeyse, sistem hiç bir şekilde etkilenmez

Pompa üzerine takılan modellerde, ayrıca bir soğutma sistemi olmadığından (Motor soğutma sisteminden faydalandığı için), özellikle sizin için önemli olan, enerji sarfiyatı, her sistem için bir soğutma motoru kadar azdır.

Arıza hissettiğinde, sistemi komple korumaya alır. Pano sistemlerindeki gibi, akım trafosunda arıza, diğer komponenetlerde arıza olsa bile çalışmaya devam ederek sisteme pompa-motora zarar verme gibi riskler yüklemez.

Yerden maksimum kazanç sağlanmakta, yüksek miktarlı şalt malzemeli karışık ve büyük boyutlu panoların kullanılmasını engeller ayrıca pahalı kablo ağaçlarından kurtulmuş olunmaktadır.

Bir pompalama sistemi mantığı için gereken her şey vardır ve menüsü sadece pompa sistemlerine göre tasarlandığından yönetim çok kolaydır. Karmaşık birçok komponente uygun bir menü ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Geçmişe dönük arıza kayıtlarını hafızasında tutar. Ayrıca istendiğinde debi-basınç-sıcaklık,vs.. gibi değerlerde takip edilebilir. Böylece, tarih ve saat kayıtlı olarak kullanım pikleri, proses kullanım analizleri ile arıza şekli-sıklığı için, istatistiksi raporlar oluşturulabilir.

Gelişime açık Mikroişlemcili kontrol sistemi ile Modbus seri haberleşme sistemine bağlanabilmektedir.
İstendiği zaman pompa hızı artış ve yavaşlama süreleri ayarlanabilmektedir. (Rampalama)
Şifreleme imkanı sayesinde, sadece istediğiniz kişilerin kullanımına müsaade etmektedir.
Ayarlanan aralıklarda otomatik olarak test çalıştırmasını yapmaktadır.
Sisteme bilgisayar bağlanarak, harici kontrol sağlanabilmekte, RS 485 veritabanı kullanılarak uzaktan müdahale edilebilmekte ve otomatik kontrol sistemlerine kolay adapte edilebilmektedir.
Hydrovar, sıfır talepte, pompayı durdurmaktadır.
Değişik tip sensörler bağlanabilmektedir. (4-20 mA , 0-20 mA , 0-10 Vdc , 2-10 Vdc)
Dışarıdan kolayca verilen manuel komutlarla, hızı ayarlayabilme özelliği mevcuttur.
Bir sistem için iki ayrı sinyali algılayabilir, veya emniyet için ikinci sensörü kullanabilir. (min/max ve fark)(Master invertor)
8 adet Hydrovar, bir pompa sistemine bağlanabilmekte ve haberleşebilmektedir.
Hydrovar sistemi; pompalar stand-by konumunda iken, istendiğinde devreye giren yoğunlaşmayı engelleyici ısıtıcı ile donatılmıştır.
Tüm Hydrovarlar, opsiyonel olarak parazit giderici filtre ile temin edilebilir.25. Hydrovar, uygulamayı geniş seçenekli sistem şartlarına göre yönetirken; enerji tasarrufunda %70’lere varan bir performansa ulaşır. Tüv Österreich (Avusturya) tarafından, 5 Mart 2005 tarihinde yapılmış ve kayıt altına alınmıştır)
Hydrovar sistemi, Dünyada kendi sınıfında, sadece pompalama sistemleri için dizayn edilmiş ilk mikroişlemcili, pompa üzerine ve duvara monte edilebilen, hidrolik sistem eğrisi üzerinde çalışabilen, frekans konvertörünün çok ötesinde üst düzey bir cihazdır.

 
Broşür
Kullanım Kılavuzu
 
Lowara Kontrol ve otomasyon sistemleri kategorisindeki diğer başlıklar